Visitors Counter

253715
TodayToday41
YesterdayYesterday55
This_WeekThis_Week536
This_MonthThis_Month1464
All_DaysAll_Days253715
PolskiEnglish (UK)GermanDE-CH-AT

 Prospekt I Forum Altowiolowego

w formacie pdf do zobaczenia tutaj

 

85-lecie Stefana Kamasy

Kiedy mówi się w Polsce o altówce, to prawie równocześnie przychodzi na myśl postać Stefana Kamasy, najwybitniejszy współczesny polskiego altowiolisty. Od ponad sześćdziesięciu lat czynny muzyk – do dnia dzisiejszego, który wychował dziesiątki instrumentalistów, przewodniczył i zasiadał w Jury niezliczonej ilości konkursów krajowych i międzynarodowych, a także komisji, które promowały kandydatów na wyższe akademickie stopnie. 

Nie sposób też bez niego wyobrazić sobie współczesny polski repertuar: dla niego i z jego inspiracji powstały koncerty: m.in. Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego, Tadeusza Bairda, Aleksandra Tansmanna, Romana Palestra, a także kompozycje mu dedykowane wielu, wielu  innych, których to  pozycji nie sposób zliczyć. Tak samo obficie wygląda ilość opracowań dla różnych wydawnictw, których Stefan Kamasa dokonał.  

Wykładał na paru uczelniach (Warszawa, Kraków i francuskie Tarbes), udzielał się na wielu kursach w kraju i za granicą oraz lekcjach prywatnych. Koncertowe tournees prowadziły go przez wszystkie niemal kontynenty i wiele krajów.  Występował z najlepszymi polskimi orkiestrami  i wieloma czołowymi zagranicznymi. Tworzył też i bywał członkiem różnorakich formacji kameralnych. Z niezapomnianym Kwintetem  Warszawskim osiągał sukcesy na całym niemal świecie, a w wielu innych formacjach partnerowali mu najwybitniejsi instrumantaliści. Swój kunszt utrwalił na wielu nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych.  

Jego działalność pedagogiczna zasługuje na szczególną uwagę. W każdym niemal polskim mieście - i szkole muzycznej – można  spotkać altowiolistów, kórzy kiedyś się z nim zetknęli. Jego wychowankowie zasilają najlepsze orkiestry krajowe i zagraniczane oraz  są członkami czołowych formacji kameralnych, zaś jego  uczniowie są rozrzuceni po całym świecie. Niezwykła charyzma, wielka osobowość oraz niezwykle przyjacielski stosunek do Młodzieży powoduje, iż wiele z tych osób utrzymuje z Profesorem kontakt do dnia dzisiejszego.  

Liczne grono altowiolistów zjawiło się w Krakowie, by w dniach od 2 do 4 września – w ramach I Forum Altowiolowego organizowanego przez Polskie Towarzystwo Altowiolowe, którego Profesor jest Honorowym Przewodniczącym - wysłuchać koncertów, także z udziałem Profesora, jak również obserwować przebieg I Przeglądu Altowiolowego im Tadeusza Goneta, którego Jury Profesor przewodniczył. Altowiolowa Młodzież  wykazuje wzrastający poziom wykonawstwa, co bardzo dobrze rokuje na przyszłość. 

Do Krakowa zawitał Profesor po Festiwalu „Brawo Maestro!” w Kąśnej Dolnej, a po krakowskim święcie pojechał do austriackiego Pörtschach, by kolejny już raz zasiąść w Jury XXII już   Międzynarodowego Konkursu Johannesa Brahmsa, to  można zauważyć iż Profesor ma niespożytą energię. Oby towarzyszyła mu ona jeszcze przez długi, długie lata ! 

 

                                                                             Bogusława Hubisz-Sielska